3 první kroky než začnete investovat

Tato nová rubrika bude spadat do první série – Základy investování – Investování pro začátečníky  aneb jak už jsem říkal #kolacebezprace.

1.krok

V prvé řadě si řekneme co je to vlastně investice jako taková. Investování je vložení peněz do aktiva, kde očekáváte určitý výnos a relativní bezpečí, tak abyste o peníze nepřišli a ještě k tomu vydělali zajímavé procento navíc. Např. pošleme si na spořící účet 100 000 Kč a očekáváme, že při sazbě 1% dostaneme 1000 Kč. Náš výnos tedy činí 1000 Kč.

Ovšem zde velký pozor. V poslední době jsem se setkal s informacemi, že spoření je investování nebo ještě hůř, že investování je spoření. To je hrubý omyl a nepěkná věc! Spoření je oproti investování “jistá” záležitost. V našich evropských podmínkách je spoření situace, kdy si uložíte 100 000 Kč a zase dostanete 100 000 Kč plus úrok. Toto je garantované a navíc v EU jsou peněžité vklady pojištěné do 100 000 €. Takže o své peníze nemůžete přijít (relativně). Garance a jistota = spoření. Avšak toto je také vykoupeno nižším zhodnocením.

Naproti tomu investice nejsou nikým garantované ani jisté. V investicích se pracuje s mírou rizika a pravděpodobností doplněnou ekonomickými fakty, výsledky společností a kouskem matematiky.

Ke spoření se ještě později dostaneme a ukážeme si, že spoření nemusí být nutně ta nejhorší varianta, avšak v určitých případech nedává smysl. Vše si ukážeme.

  1. Tak, to bychom věděli rozdíl mezi investicí a spořením a teď se přesuňme k druhému kroku – Jak tedy začít investovat a vydělávat?

Zjistit svoji finanční situaci. Jaké máme příjmy, co je nezbytné k tomu, abychom každý měsíc mohli fungovat a žít, co si dále můžeme a nemůže dovolit.

Tady je zapotřebí si sednout a shrnout si svou finanční situaci – vytvořit si takovou osobní finanční bilanci chcete-li. Musíte přesně vědět odkud a kam Vám peníze tečou, abyste je mohli efektivně řídit. Jakmile budete mít přehled, bude vše jednoduší a řízení peněz bude hračka. Pak už ani nebudete muset sledovat jednotlivé útraty. Ve většině případů je příchozí příjem jeden maximálně dva a víme odkud a v jaké výši. Je to zaměstnání nebo podnikání. Pro větší názornost, ať to náš mozek vidí, vemte si papír a napište si do kolonky + všechny vaše příjmy, na které se můžete spolehnout. Máte? Výborně! Teď se přesuneme na pravou stranu a do jsou výdaje. Sepište si všechny, podotýkám VŠECHNY výdaje vč. Ranního kafe cestou do práce nebo tatranky po obědě dezertu po obědě. Pokud moc nemáte přehled, zařiďte si deníček nebo aplikaci, kde si povedete záznamy alespoň jeden až dva měsíce.


Taková osobní finanční bilance Vám dozajista pomůže udělat si obrázek o Vaší situaci a o tom, jakou částku si můžete dovolit investovat. Tak výborně, máte výsledek. Jaký je? 200 Kč, 500 Kč, 2000 Kč, 5000 Kč nebo víc? S každou částkou se dá začít! S větší částkou to půjde pouze rychleji a o něco efektivněji. Proto zkuste zvážit, jestli si nemůžete odepřít pár obědů v restauraci nebo omezit spotřebu kelímkového kafe a různých pochutin. Jak ušetřit? Dozvíme se později také.

Ať už Vám někdo nakukal, že investovat můžete jen s hromadou peněz, velkým kapitálem, je to jen pro velké ryby, takNezapomínejte, JAKÁKOLIV částka je vhodná k investování a budování svého majetku a bohatství.  I kdyby Vám zbývalo 200 Kč měsíčně, které můžete postrádat, i s touto částkou se dá začít investovat, pracovat na své finanční nezávisloti (svobodě) a ukážeme si jak na to. Věřím, že některé způsoby nebudou tak sexy, ale věřte, že to budou mít podstatný dopad na Vaše budoucí já a Vaše budoucí finanční výsledky. Proto je ukrutné důležité začít i s těmi 200 Kč a to tak, že HNED! Ne až zítra, ne až budu mít víc času, nebudeme v AŽLANDU. Vše je otázkou priorit. My jsme INVESTLAND – země investic a budování svého finančního majetku a svobody (bohatství). (prostřih na halelujah xD)

  1. Krok

Finanční ŽELEZNÁ rezerva

Víme co je investice, co spoření a kolik Vám zbývá měsíčně peněz, (ukážeme si také jak ušetřit, aby Vám zbývalo více peněz na Vaše koníčky, záliby, srdcovky, pro vaše vášně a hlavně také investice, pokud bude Vaše vášeň investování ((jako moje)) tím lépe!) pro které můžete najít lepší využití, KTERÉ MŮŽETE INVESOVAT

Upozornění!: Pokud nemáte finanční rezervu nebo dokonce dluhy, v prvé řadě zapracujte na tom, abyste se zbavili svých dluhů (v některých případech to nebude nutné, ale to si vysvětlíme později) a vytvořili si silnou finanční rezervu. Ptáš se jaká rezerva je ideální? Pokud jsou tvé výdaje 5 tis za měsíc, (do výdajů se počítá bydlení, jídlo, telefon, wifi, auto) tak ideální rezerva může být 30 tis. Pokud jsou tvé výdaje 10 tis. Tvoje rezerva by měla být 60 tis. Pokud jsou tvoje výdaje 15 tis a víc, tvoje výdaje by měli být 90 tis. Asi víš kam mířím. Měl by jsi mít tento “emergency” fond na dobu alespoň 6 měsíců. Někdo je v pohodě s tím, že má na účtě 2 měsíce dopředu, někomu nedstačí asi 10 měsíců a je v klidu až když má roční rezervu. Na tom není nic špatného a každý má to svoje číslo se kterým se mu dobře spí. Ovšem vždy, VŽDY musíš mít tuto rezervu na svém účtě, abys mohl začít stavět svůj finanční majetek a pracovat na své finanční svobodě.     Počítej s výdaji, že se něco pokazí, rozbije a neočekávané výdaje jsou na světě. Proto měj tuto rezervu, která po té může sloužit i jako tvoje finanční páka a výhoda v případě poklesu trhu. Vše si vysvětlíme v dalších dílech.

Tak. To máme 3 základní kroky jak začít investovat. Říkáš si, že to jsou přece jasné věci? Že jsme se o investování moc nebavili? Pro někoho je toto víc než důležité a dám ruku do ohně za to, že toto by si měl opakovat každý, protože to jsou takové 3 pilíře-základy, které vědět. Investice není spoření. Investovat jde i málem a rozhodně je potřeba začít hned! Je nezbytně nutné mít finanční ŽELEZNOU rezervu. Svůj železnoland železnohrad v investlandu je nebyztností, kam můžeš přijít pro půjčku a u bank mít čisté triko!

Ted jsi zainvestoval asi 10 min svého času do první investice. Do prvního kroku ke své svobodě. Vidíme se u druhého dílu!

Zodpovědnost za svoje peníze.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *